Error message

  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in drupal_get_feeds() (line 394 of /var/www/victoriafito/victoriafito.com.ua/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 579 of /var/www/victoriafito/victoriafito.com.ua/includes/menu.inc).

Дослідження адаптогенної дії "Фітоцеребралізіна"

Медичний інститут Української асоціації народної медицини;
Державний науково-дослідний інститут фізичної культури і спорту, м Київ
С. А. Олійник, П. П. Павличенко, В. Є. Шевченко, В. В. Степаненко

У дослідженні брали участь 40 спортсменів різної спортивної кваліфікації у віці від 19 до 32 років, які перебували на навчально-тренувальному зборі в м. Ялта на етапі підготовчого періоду тренувальних навантажень. Спортсмени були розділені на дві групи по 20 чоловік у кожній: 1 (дослідницька) група (11 чоловіків і 9 жінок) - особи, які отримували "Фітоцеребралізін-F" на протязі двох тижнів по 1 капсулі 2 рази в день; 2 група - контрольна (15 чоловіків і 5 жінок). Обстеження спортсменів проводили до початку курсу прийому препарату і одразу по його закінченню.

При обстеженні спортсменів застосовували такі методи: вимірювання рівня психічної активності в період тренувальних і змагальних навантажень. Після оцінки пацієнтами проводилася суммация балів і кількісна оцінка за трьома напрямками: самопочуття, активність, настрій. Також до вищезазначених пунктів були додані наступні: апетит, енергія, працездатність, запаморочення, пітливість, сон, визначення здатності до концентрації уваги, яка оцінювалася за часом виконання завдання в секундах, восьмикольоровий тест Люшера з визначенням тривожності і стійкості емоційної сфери психічної діяльності, тест ситуаційної тривожності Спілбергера, визначення швидкості нервово-м'язової передачі за допомогою тейпінг-тесту, визначення наявності синдромокомплекса порушення акліматизації та дезадаптації (головний біль, слабкість, погіршення самопочуття, слабкість, сонливість і т.д.), визначення ранкового пульсу і вимірювання артеріального тиску в стані спокою і ЕКГ.

У контрольній групі спортсменів в кінці дослідження підвищилися пульс спокою, систолічний та діастолічний артеріальний тиск, що є ознакою розвитку в кінці дослідження процесів стомлення; на це також вказують зниження показників тесту САН, апетиту, суб'єктивних відчуттів енергії і працездатність. Також в кінці дослідження у спортсменів контрольної групи підвищився індекс напруги після ортопроби, що вказує на надмірну активацію симпатичної нервової системи; це підтверджують зниження показника варіаційного розмаху і підвищення загальної потужності систем регуляції. За даними ЕКГ-дослідження, про розвиток процесів стомлення свідчать збільшення різниці між кутами QRS і Т, збільшення показника стомлення міокарда і зниження показника метаболічного забезпечення міокарда. Крім того, у кількох спортсменів з'явилося порушення сну. Отже, аналіз динаміки показників у контрольній групі свідчить про розвиток у спортсменів під дією тренувальних навантажень високої інтенсивності процесів дезадаптації, перевтоми і перевантаження з активацією симпатичної нервової системи.

У групі спортсменів, які отримували "Фітоцеребралізін-F", спостерігалися такі зміни досліджуваних показників: частота пульсу в спокої, систолічний та діастолічний артеріальний тиск практично не змінювалися протягом дослідження, показники тесту САН також практично не змінювалися, апетит, енергія, працездатність, час виконання тесту Шульте практично не змінювалися, знизився показник амплітуди моди в ВПМ, знизився індекс напруги в спокої, з'явилася тенденція до підвищення кількості хвиль високої частоти і зниження кількості хвиль низької частоти що відображає зростання тренованості і відсутність перевтоми. Результати ЕКГ свідчать про відсутність перевантаження серця, збільшенні резерву міокарда. У тих спортсменів, у яких мали місце порушення сну, сон нормалізувався. Отже, в групі спортсменів, які отримували досліджуваний препарат, відсутні процеси перевтоми і перевантаження, підвищилася активність парасимпатичної нервової системи, що характеризує зростання тренованості і адаптаційного потенціалу.

При опитуванні спортсменів, які отримували препарат, виявлено також, що у них відсутній синдромокомплекс порушення акліматизації та дезадаптації, причому 8 з них відзначали, що завжди мали ці симптоми при попередніх приїздах в м. Ялта АР Крим.

Висновки:

  • У спортсменів контрольної групи розвиваються процеси перевтоми, дезадаптації, надмірної активації симпатичної нервової системи, неекономічна робота серцевого м'яза і систем регуляції під дією тренувальних навантажень високої інтенсивності, в той час як у спортсменів, які отримували "Фітоцеребралізін-F", такі явища були менш виражені , що свідчить про адаптогенні ефекти препарату. "Фітоцеребралізін-F" попереджає також виникненню синдромокомплекса порушення акліматизації та дезадаптації при переміщенні в інші кліматичні умови.
  • У спортсменів, які мають проблеми зі сном, "Фітоцеребралізін-F" проявляє нормалізуючий ефект; при прийомі "Фітоцеребралізін-F" зменшилася частота виникнення запаморочень. Прийом препарату не супроводжується виникненням значних побічних реакцій.
  • "Фітоцеребралізін-F" можна рекомендувати для прийому спортсменам на підготовчому етапі спортивних навантажень з метою профілактики виникнення перевтоми, при переїздах в інші кліматичні умови, при поновленні спортивних тренувань після періоду відпочинку, спортсменам, які мають проблеми зі сном або скаржаться на запаморочення.